22 December 2015



Za chwilę święta, więc w ramach podziału rodzinnych obowiązków zgłosiłem się na ochotnika do przygotowania ważnego dania jakim jest kapusta z grzybami. Warunkiem koniecznym dla powodzenia tej operacji było zdobycie dobrej kiszonej kapusty. W sklepie ciężko spróbować co tak naprawdę się kupuje, więc najlepszym miejscem do zakupów są bazary. Rano „na dołku” napotkałem wesołych panów sprzedających ogórki i kapustę. Pochwalili się, że dzień wcześniej sprzedali 900 kg kapusty, czyli nie mogła być zła. Na głupie pytanie - Czy dobra ta kapusta? - Sprzedawca odpowiedział - Nie. Po takiej rekomendacji i organoleptycznej próbie kupiłem trzy kilo. Po całym dniu w bagażniku, mój samochód śmierdział niemiłosiernie, ale wieczorem mogłem się zabrać za gotowanie…


Kapusta Wigilijna

Przepis:
Składniki (na 8 osób, małe porcje, trzeba zmieścić jeszcze 11 innych dań)

- 1 kg kapusty kiszonej
- duża garść suszonych grzybów
- 1 duża cebula
- 2 liście laurowe
- szczypta pieprzu
- szczypta kminku
- kilka kulek jałowca i ziela angielskiego
- olej


Czas przygotowania: 3 godziny (w tym pół godziny roboty)






Sukces kapusty, podobnie jak bigosu, zależy przede wszystkim od podstawowego składnika. Danie nie może być za kwaśnie, dlatego jeżeli po spróbowaniu kapusta wydaje się mocno ukiszona należy ją wypłukać w zimnej wodzie. Jeżeli jednak jest to młoda, jasna kapusta, można ją gotować bez płukania.

Zanim przystąpimy do gotowania, zalewamy grzyby gorącą wodą i moczymy przez kilka godzin.



Na początku gotowania kapustę trzeba trochę pokroić. Potem zalewamy ją szklanką bulionu warzywnego lub po prostu wody i gotujemy w dużym garnku na wolnym ogniu.
Do kapusty dodajemy przyprawy. Jeżeli komuś przeszkadzają przyprawy w gotowym daniu, można je zamknąć w sitku do gotowania lub owinąć w gazę.

Po chwili dodajemy grzyby wraz z wodą w której się moczyły i dalej wszystko delikatnie gotujemy.



W tym samym czasie podsmażamy pokrojoną drobno cebulę i po zeszkleniu dodajemy do kapusty.
Całość gotujemy na małym ogniu przez 2- 2,5 godziny aż kapusta będzie miękka, ale nie rozgotowana.
Podobnie jak bigos, kapusta najlepsza jest po kilku dniach, a najlepiej po kilku cyklach podgrzewania i chłodzenia…




0

Author

Follow Us